Въпреки, че няма убедителни научни данни за това, че менопаузата влияе върху повишаването на килограмите, повечето жени в този период от живота си, започват да покачват теглото си. Това се дължи най-вече на самото остаряване на организма. С напредване на възрастта мускулната маса намалява, докато мазнините се увеличават. Ефект оказват и хормоналните промени, които обаче влияят най-вече на това къде се натрупват мазнините. По време на перименопаузата (периода преди менопаузата, обикновено около 40-те години на жената) нивата на прогестерон и естроген намаляват. От пубертета до перименопаузата, жените са склонни да трупат мазнини най-вече в бедрата и около задните части. Ниските нива на естроген в преходния период обаче насърчават съхранението на мазнните в областта на корема (висцерална мастна тъкан), което е свързано с рискт с инсулиновата резистентност, развитие на диабет тип 2, сърдечно-съдови заболявания и други здравословни проблеми.
Други фактори, допринасящи за увеличаване на теглото в перименопаузата и менопаузата, могат да бъдат повишеният апетит и приема на повече калории, които се появяват в отговор на хормоналните промени. Освен това жените в след менопауза обикновено са по-малко активни, отколкото когато са били по-млади, което намалява енергийните разходи и води до загуба на мускулна маса и увеличаване на мазнините по тялото.
Широко разпространено е схващането, че винаги можем да получим всичко необходимо от храната, но това не винаги е напълно вярно. Често тялото ни „скрива“, че нещо му липсва и болестите, и състоянията, свързани с този недостиг, могат да се развият без видими симптоми. Едно от тези състояния е пролетната авитаминоза-нарушаване на нормалните жизнени процеси в организмам поради продължителното отсъствие на един или няколко витамина.
прочети ощеСпазването на режим на хренене създава възможност за ритмична дейност на храносмилателните органи. Нередовното хранене през различно дълги интервали или пък редовното приемане на различни по количество храни довеждат до нарушаване на ритмиката на отделяне на храносмилателните сокове с произтичащите от това вредни последици.
прочети ощеВ продължение на векове маслото от Шеа се използва не само като козметична съставка, но и като лечебен мехлем при болки в ставите, мускулни болки, натъртвания и навяхвания.
прочети ощеБезсънието е често срещано разстройство на съня, което засяга милиони хора по света. Състои в трудно заспиване, многократни събуждания през нощта, прекалено ранно събуждане сутрин, чувство на умора след ставане от сън. Безсънието не само влияе на енергията ни през деня и настроението, но може да навреди на здравето, ефективността в работата, концентрацията и като цяло да влоши качеството на живот.
прочети още